Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Użytkownik

Michów czyli miasteczko Rudno

Utworzony przez leniak, 6 marca 2010 r. o 22:52
Tak krety i nornice ryją, aby ich się pozbyć trzeba użyć odpowiednich specyfików
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
o podziemiach nic nie wiem ale krypty w kościele mogą być propos morowiska: oczywiście nie przeczytaliście uważnie tego co napisałem czyli wyjatku z księgi pamiatkowej mieszkańcy Michowa nie mogli w 1943 roku krzyczeć tekstami z wydanych w 1946 roku Medalionów Zofii Nałkowskiej nie mieli też pojęcia oczywiście że istniał wogóle jakiś prof Spanner ani tego co wiemy dziś czyli że z tym mydłem to bzdura... nie mniej jednak ten wyjątek jest ciekawy bo pokazuje jak ziomkostwa żydowskie pokazują holokaust ale oczywiście póki tekst księgi pamiatkowej jest nie przetłumaczony to pełnego obrazu nie ma kto wie może sa tam i nieco sensowniejsze materiały z amber gold to to ma niewiele wspólnego może poza tym że głupich zawsze jest pełno ;-)
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Tekst czytany ze zrozumieniem
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
a mógłbyś coś napisać o rudnie i miejscach w których mógłbym znaleść jakieś stare monety lub coś ciekawego z metalowych przedmiotów.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
kture monety cię interesujo,pytasz i masz
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
no cóż jakbym wiedział gdzie sa drogocenności w Rudnie to ... ;-) ale akurat pojawiła się sensacyjna wiadomość dot. Rudna http://tiny.pl/hnd1g "Wezwany na miejsce biegły lekarz sadowy orzekł, że kości są szkieletami kilku osób. Nie leżą oddzielnie, lecz są ze sobą wymieszane - mówi sierżant sztabowy Grzegorz Paśnik, oficer prasowy z Komendy Powiatowej Policji w Lubartowie. - Po pierwszych oględzinach biegły orzekł, że mają prawdopodobnie około 50-60 lat." wygląda więc na to że mogą to być ofiary UB.... nie wiem czemu ale nie da się wkleić linka do kuriera przerabia to na krzaczki prowadzące donikąd - nieładnie ze strony dziennika tak sekować inną gazetę cóż zrobimy to inaczej Link
Ostatnio edytowany 22 października 2012 r. o 09:13
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Witaj. Jak widzę jesteś skarbnicą wiedzy o tym terenie. Szukam info na temat folwarku znajdującego się gdzieś w okolicach Kierzkówki i Gołębia. Na starych mapach jest zaznaczony, ale nigdzie nie ma zapisów do kogo należał. Czekam na jakiś ślad. Pozdrawiam.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Do Joahima !!!!!!!!!
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Moka, W Gołębiu był folwark którego zabudowania były w kolonii Gołąb - właściwie na samym zakręcie drogi do Wypnichy - trochę o nim już chyba było napisane ... zawsze zaczynaj poszukiwania takich rzeczy od tego link w tomie 4 5 i 10 przeczytaj o Kierzkówce zacznijmy od tomu X na str 254 masz wpis o folwarku w Kierzkówce znajduje się on w opisie Samoklęsk zaczynającym się na stronie poprzedniej w opisie gminy wyczytasz że do gminy Starościn należał również folwark Kierzkówka wpisany w słowniku pod nr 22: ""fol. Kierzkówka ziemi orn. mr. 261, lasu mr.64" Folwark ten trzeba lokalizować w obecnej Koloni Kierzkówka pod numerem 23 jest zaś opisana sama wieś Kierzkówka: "wś. Kierzkówka os.15 mr. 256" jak widzisz wieś liczyła 15 osad czyli gospodarstw i pod względem obszaru rolnego była niewiele mniejsza niż folwark (143 hektary wsi i 146 hektarów folwarku plus 38 hektarów lasu należącego do folwarku zapewne idzie o las w Lesie Gołębskim) Folwark Kierzkówka należał do dóbr lubartowskich i jak sadzę podobnie jak folwark w Gołębiu został rozparcelowany a ziemia sprzedana okolicznym chłopom tak zapewne powstała osada Kierzkówka Kolonia śladów zabudowań tego folwarku musiałbym poszukać na starych mapach co chwile by mi zajeło o pobliskim Polnym Młynie już pisałem ;-) w Tomie IV słownika jest więcej o Kierzkówce: "Kierzkówka, 1.) folw.,pow lubartowski,gm Starościn, par. Rudno. lezy między traktem lubartowsko-siedleckim a szosą lubelsko-warszawską, ma 327 mr rozl; r.1882 z dóbr lubartowskich za 41,000 rs. nabyty. Według Tow. Kred. Ziem. 438 mr. rozl. R.1827 miał 12 dm., 86 mk." masz tu jak widzisz nawet wartość folwarku ;-) w tomie V słownika wyczytasz zaś że Folwark Kierzkówka został sprzedany osobom prywatnym w roku 1883 (tu jest nieścisłość co do roku) wraz z folwarkiem Gołąb i innymi należącymi do dóbr lubartowskich odbyło się to w drodze licytacji publicznej zorganizowanej przez właściciela czyli Bank Polski (był on właścicielem dóbr lubartowskich od 1844 roku) nie wiem jak zlikwidowano ten Folwark ale być może podobnie jak ten w Gołebiu czyli właściciele którzy go kupili na licytacji sprzedali ziemię na ogół na raty chłopom. ... chyba tylko te dwa folwarki były pomiędzy Gołębiem a Kierzkówką ;-) jak znajdę mapki to je wkleję pzdr.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Tak w ogóle ponieważ było już kilka pytań o Kierzkówkę to dopowiem że jest kilka ciekawych bardzo publikacji które osoby zainteresowane historia tej wsi powinny przeczytać np. w 1959 w Literaturze ludowej III nr 5-6 ukazał się artykuł zawierający transkrypcję pieśni weselnych z Kierzkówki warto pogrzebać o szlachcie herbu Sas która zamieszkiwała Kierzkówkę od roku 1500 warto zwrócić uwagę że Kierzkówka kiedyś zwała sie Kierszkówką no i oczywiście na znane działania wojenne z I i II wojny światowej pzdr.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Bardzo dziękuję. W słowniku naturalnie część rzeczy już znalazłam, ale podpowiedziałeś mi jeszcze parę punktów. Z przekazów od starszych osób dowiedziałam się, że młyn który znajdował się w Polnym Mlynie nazywano młynem u Baruka, ale nie ma żadnych wzmianek o takim nazwisku. Zresztą do dziś na tamten teren mówią Baruczyzna. Moze Ty natknąłeś się na taką osobę. Podobno kiedy młyn się spalił zamieszkiwała w nim tylko jedna kobieta. Do dziś nie wiadomo kim byli ci dziedzice. Może coś znajdziesz.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Dzięki, poszperam za Barukiem i jak znajdę te mapy to tez tu wkleję
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
oki dwie pierwsze mapy najpierw rok 1897 i Kierzkówka https://lh3.googleusercontent.com/-o-7yqKR_KLw/ULH0kRxTDNI/AAAAAAAACxk/hGzKyvzF3yQ/s999/Kierzk%C3%B3wka+folwark1.jpg zabudowania folwarczne są zapewne oznaczone jako Vw.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
i drugi fragment tej mapy (konkretnie to jest KdwR_L36_Lublin_(Nord)_1897_600dpi) pokazujący obszar między folwarkiem Gołab (zabudowania przy liczbie 43) a folwarkiem Kierzkówka https://lh3.googleusercontent.com/-J-0qK4-RF_w/ULH0kokNgwI/AAAAAAAACxk/MnF3Sa8OnpA/s1223/Kierzk%C3%B3wka+2.jpg troszkę mam nadzieję pomogłem ;-)
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
i jeszcze dwa fragmenty innej mapy (KuK_75K_Lubartow_i_okolice_admin_400dpi) scentrowany na Kierzkówce z podobnego okresu co i poprzednie tu Folwark (zabudowania) oznaczone masz jako MH https://lh4.googleusercontent.com/-li4qm6WiFx4/ULIXXxXAMWI/AAAAAAAACyA/Mh0Wue4a71I/s1223/Kierzk%C3%B3wka+4.jpg
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
i drugi fragment z widocznymi oboma folwarkami ten w Gołębiu jako HH https://lh3.googleusercontent.com/-Bs_IdrHmUBE/ULIXXjIooTI/AAAAAAAACx8/8RpwI_7aZZg/s1223/Kierzk%C3%B3wka+3.jpg możesz sobie te fragmenty map nałożyć jako pół przezroczystą warstwę na mapę z Google i wtedy zlokalizujesz łatwo dawne położenie zabudowań folwarku pzdr.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Panie Przemku na cmentarzu w Rudnie jest mogiła Anny i Bolesława Michowskich. Czy mogą mieć coś wspólnego z założycielami Michowa.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Tak sobie popatrzyłem na te mapy i podumałem na tym Barukiem dzierżawca młyna pewnie się Baruk nazywał właśnie Jak sobie zerkniesz w obecne rozpowszechnienie nazwiska Boruk to link widzisz że jest ono lubelskie Pracownia onomastyczna UAM podaje że to częste nazwisko żydowskie link aczkolwiek nie tylko bo w lubelskim notowanych jest wielu Baruków i Baruchów chrześcijan choćby ten link (dół strony po prawej) Jan Baruk urodzony w 1890 roku w parafii Garbów czyli dość niedaleko w dostępnych w internecie wpisach ksiąg parafialnych Parafii Rudno i kamionka nie znajdujemy Baruków ani Baruchów ale uważaj - w leksykonie miejscowości chełmskich link znajdujemy J. Baruka który prowadzi ... wiatrak czyli młyn tyle że zasilany wiatrem ;-) na ogół fach tego typu był dziedziczony stąd też myślę że Baruk z Polnego młyna leżał do tej samej rodziny co J.Baruk z Rudy nad Ucherką (być może zresztą to ten sam co urodzony w 1890 koło Garbowa) Z danych obecnie dostępnych w necie wynikałoby że Barukowie na dłużej przebywali w Kiełczewicach koło Bychawy (był tam młyn oczywiście) nie wiadomo jednak czy byli młynarzami - ale wiesz to jest rodzina która liczy obecnie 112 osób jedynie obecnie najbardziej znanymi osobami o tym nazwisku są Agnieszka Baruk profesor z Uniwersytetu przyrodniczego link i Jerzy Baruk dr ekonomii na UMCS link możesz ich delikatnie zapytać czy wiedzą coś o rodzinie która miałaby młyn w Polnym Młynie u początków XX wieku ;-) pzdr.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Oczywiście że mogą Michowscy pochodzą z Rudna - Michów jest znacznie późniejszy niż obecność Michowskich w Rudnie i okolicach to Michów wziął nazwisko od nich a nie odwrotnie W rejestrach Rudzieńskiej parafii występuje sporo Michowskich (często zapisywanych fonetycznie jako Michoscy) i tak np jest Anna Michowska zmarła w roku 1898 zamieszkała w Węgielicach córka Jana i Katarzyny ze Zdunków z tym że zmarła ona jako roczne dziecko Michowscy ci od założenia Michowa w prostej linii wymarli ale oczywiście boczne linie się utrzymały i trwają do dziś chyba trzeba by było poszukać tego pokrewieństwa ale ono jest niemal z pewnością oczywiście dalekie zapewne nie mniej myślę że jest wszyscy tutejsi Michowscy pochodzą zapewne od Warsza Rawity (to herb) który jeszcze nie nosił nazwiska Michowski bo nazwisk wtedy nie było ale miał już taki przydomek przekazywany tak jak i nazwisko z pokolenia na pokolenie ;-) ... szlachecka rodzina się z czasem pauperyzowała i chłopiała ale genów przecie nie utraciła ani nazwiska napiszę na ten temat jeszcze jutro ;-) pzdr
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Dodam tylko, że ostatni Michowscy z Rudna zmarli po wojnie. Aktualnie nikt już chyba o takim nazwisku tam nie mieszka, jednak w okolicach Lubartowa występuje ok. 20-stu Michowskich. Pozdrawiam.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Strona 5 z 14

Dodaj odpowiedź:

Przerwa techniczna ... ...